Formák hatása a logótervezésben

A „Maluma és Takete” című kísérlet egyértelműen rámutatott a formák és a kimondott-, valamint a leírt hang kapcsolatára. Tehát a formák hatása a logótervezésben nem elhanyagolandó.

Rubin váza - A formák hatása

Wofgang Köhler német származású pszichológus az 1929-ben végzett kísérletében arra kérte a résztvevő alanyokat, hogy a Maluma és a Takete szavakat párosítsák az alábbi alakzatokhoz külön-külön.

Maluma és Takete kísérlet formái

Az eredmény meglepő volt, az esetek 90%-ban a résztvevők a kerekített formát a maluma-, míg a szögleteset a takete szóval párosították.

Ez alapján arra a következtetésre jutott, hogy egy érzelmi kapcsolat van aközött, ahogyan a hangokat és a formákat érzékeljük.

Ha a maluma és a takete jelentés nélküli szavakat kicseréljük értelmezhető szavakra, vagy a két absztrakt formát konkrét formákra, akkor ezekhez már konkrétabb jelentéseket vagyunk képesek társítani kulturális neveltetésünk, tanulmányaink és tapasztalataink alapján.

A formák tehát, ahogy a kísérlet is rámutatott, hatással vannak a megfigyelőre. Ezért is fontosak egy logó és arculattervezés, összességében az egész webdesign folyamatában.

TARTALOMJEGYZÉK:


Formák a logótervezésben

A legalapvetőbb geometriai alakzatok a kör, a háromszög, a négyszög, valamint tágabb értelemben a kereszt és a spirál. Ezeket az alapformákat egyenes és görbe vonalak segítségével tudjuk megrajzolni, melyek alapja a pont.

A pont, mint a legalapvetőbb forma

A pont a legkisebb grafikai egység.
Szópárosításokban, mint időpont, nézőpont, súlypont, csomópont, középpont, fordulópont, kiindulópont stb., időben vagy térben egy rögzített helyet jelöl, egy pontot, ahol összefutnak vagy kiindulnak az események. Jó példa erre az életből a 0-ás kilométerkő, amely az induló főutak kilométer-számozásának kezdőpontját szimbolizálja.

A Target üzletlánc logójának a grafikai része egy célpontra emlékeztet, mert maga a név is konkrétan célpontot jelent. De a pont jelképezhet egy pénzérmét, amit a perselybe dobunk, mint a Sparkasse logójában.

Target logó Sparkasse logó

Mint írásjel, jelzi a mondat végét, tehát szimbolikusan egy szünetet vagy egy befejezést jelképez. Ugyanakkor a hármas pont egy folytatási lehetőség, azaz "és így tovább"...

Deutsche Telekom logó Euronews. logó

A pontot a látással, a fénnyel hozzák összefüggésbe. Az ókori Egyiptom hiedelemvilágában a felkelő és lenyugvó napot egy körben elhelyezett ponttal jelölték, amely a teremtéstörténetük legfontosabb szimbóluma is egyben. Ez az ókori ikon olyan, mint egy szemgolyó a közepén található pupillával. Nézéssel, látással kapcsolatos vállalkozások használják logójukban szívesen, mint szimbólum.

LG logó CBS logó

Vonal formák a logótervezésben

Egy vonal elválaszt, két részre oszt egy objektumot, egy formát, vagy egy teret, mint a horizont. Lehet egy biztos alap, mint a föld, amire építkezhetünk.

Használhatjuk aláhúzásként egy logóban megerősítés vagy kiemelés céljával. Önmagában kétféle dinamikát is jelezhet, egyfelől teljes nyugalmat, másrészről leggyorsabb mozgást is bemutathat. A dinamikát a vonal dőlésszögével is fokozhatjuk.

Europcar logó Virgin logó

Utazással, szállítással kapcsolatos vállalatok logóiban gyakrabban találkozhatunk az útra utaló jelekkel vonalak vagy nyilak formájában.

Vannak, akik mosolyogva szállítanak, utaztatnak:

Amazon logó TUI logó

Mert utazni jóóó :)


Vízszintes, függőleges és ferde vonalak

A rövidebb vonalak dinamikusabb hatást eredményeznek, mint az IBM logó vonalai. Enyhe hajlítással egyfajta lüktetést ábrázolhatunk, ahogy a rádió, fény- vagy hanghullámok terjednek. A média szolgáltatók logóiban láthatjuk viszont ezt a lüktetést gyakrabban.

Deutsche Bank logó IBM logó

Spirál

Egy ősi forma, amivel a természetben számos formában találkozhatunk, mint a forgószél, vízörvények, galaxisok, DNS spiráljai. Befele vagy kifele forgó spirál tekeredik, mint egy kígyó. Így kelt dinamikus hatást, magával ragad, behúz.

Brain Research Foundation logó Algida logó

Fagylalt? Igen, jöhet mindig...

Érdekes ebben az összefüggésben a spirál tekeredő vonala és a kígyó, "a csábító". Bár egy jégkrém kígyó nélkül is csábító.

Kaa hipnotizálja Mauglit

Kereszt

Sokféle keresztet ismerünk, néhány kultúrkörben erős vallásos jelentéssel bír. A nagyon erős és mély érzelmeket kiváltó események, mint a születés és halál, a házasság, egy belülről fakadó meggyőződés, mint a vallásos vagy a politikai hovatartozás, ellentmondásos reakciókat válthat ki. Ezért ezeket a témákat érintő szimbólumok használata egy logó készítésénél nagyobb körültekintést igényel.
A kereszttel segélyszervezetek logóiban találkozunk gyakrabban, mint például a Vöröskereszt, a Caritas, a német ASB-Arbeiter Samariter Bund logóiban.

ASB Arbeiter Samariter Bund logója Jägermeister logó

Olvasd el a Szent Hubertus legendára épülő Jägermeister logójának történetét a Logo Design Love oldalán.

Néhány fajta kereszt, mint a máltai kereszt is, a lovagok korából hozza jelentését. A kereszt nyolc sarka ebben az esetben a legfontosabb lovagi erényeket jelképezi.
Természetesen találkozhatunk a vallásostól eltérő jelentést hordozó keresztekkel is a logótervezésben. Ilyen például a Xerox logója, amely a használt technológiára utal, ugyanis a xerográfia (xerography) a xeros=száraz és a graphia=írni görög szavakból tevődik össze.

Air Malta logó Xerox logó

Zárt formák a logótervezésben

Kör

Egy végtelen egész, örökkévalóság, egység, összetartozás szimbólumaként ismert. Nyugalmat és biztonságot sugároz, akár egy családi kör.

Olimpia logó European Union logó

Az aranymetszés vagy a golden ratio egy matematikai számsorra épülő arányosság (ilyen a Fibonacci számsor is), ami gyakran megjelenik a művészetekben, az építészetben és a természetben is. Használják, mint logókészítési technika. Egy nagyon érdekes bejegyzést olvashatsz a használatáról a logótervezésben a Responsify oldalán.

Golden ratio használata a Twitter logójában

Háromszög

A háromszög, mint egy mérleg, elsősorban az igazságosság, a méltányosság szimbólumaként ismert. Egy nyílhegyre emlékeztet, amit irányjelzőként is használhatunk.

Qantas logó Mitsubishi logó

Négyszög, ötszög

Next logó Pentagon U:S: logó

A dobozok, fiókok, konténerek, ládák négyszögletűek, amelyekben rendszerezhetjük a dolgainkat, azaz rendet teremtenek.

DPD logó Microsoft logó

A logótervezésben az alapformákat használhatjuk ugyanúgy a logó részeként, mint annak a háttereként. Háttérként is használva alátámasztja a logó erőteljesebb megjelenését.

Saturn logó Tedi logó

Formák érzékelésének alapelvei és használatuk a logótervezésben

Természetünkből fakadóan hajlamosak vagyunk a dolgokat, formákat, alakzatokat rendszereseknek, rendezettnek, szimmetrikusaknak és egyszerűeknek érzékelni, egészként megtapasztalni.

Edgar John Rubin dán pszichológus fogalmazta meg elsőként, hogy az emberi alakot a tárgyak elé helyezzük, hamarabb észrevesszük őket. A bejegyzés kiemelt képén egy Rubin-váza látható, ami jól érzékelteti a jelenséget.

Az alaklélektan (gestaltpszichológia) alapítói néhány alapelvet fogalmaztak meg, melyek magyarázatot adnak arra, hogyan érzékeljük az objektumokat és a formákat önmagukban, valamint csoportokba rendezve.

Néhány a fontosabb alapelvek közül:

A bezárás elve

Egy hiányos képet, egy hiányosan ábrázolt alakzatot vagy formát teljesnek érzékeljük, mert az agy kitölti a hiányzó részeket.

V&A logó WWF logó

Az ábra és a háttér elkülönítése

A logótervezésben kiemelkedő szerepe van ennek az alapelvnek, ugyanis egy logóval leggyakrabban valamilyen környezetben találkozni, tehát fontos a több színben történő logótervezés, mint Twitter esetében.

Twitter logója különböző színben és háttérrel

De nemcsak a környezettől való elkülönítés lehet a cél, lehet a logó erőteljesebb megjelenítése is az. Használt technikák az elkülönítésre az eltérő forma, szín, minta, erős kontraszt, keret, méret, árnyék használata.

Tedi logó AVM Fritz logó

Nemcsak kiemelkedni látjuk a tárgyat a háttérből, de sajátos csoportosításokban is észleljük őket.

Néhány a csoportosítási alapelvek közül:

A közös régió elve

A közös régió elve kimondja, hogy a bekerített elemeket egy csoportként kezeljük.

Allianz logó European Central Bank logó

Az azonosság elve

Egy több elemből álló halmazban az egymással valamilyen tulajdonságban azonos elemeket csoportként kezeljük. Ilyen tulajdonságok például az objektumok színe, formája, mérete, stílusa stb. A színeket erőteljesebben érzékeljük, mint a formákat, egy vegyes halmazban tehát a színek szerinti csoportosítás elsőbbséget élvez a formákkal szemben.

Azonosság elve - A formák hatása a logótervezésben

További elvek: szimmetria törvénye, folytonosság törvénye, közös mozgás elve, a közelség elve stb...

A formáknak kulturánként és sok más megközelítés szemPONTjából nagyon eltérő jelentései lehetnek. A fenti példák nem fedik le a teljes spektrumot, de kiindulóPONT lehet a logótervezés és készítés folyamatában, az ötletelésben. Ha már kétszer is sikerült a "pont" szót a záró gondolatban használni, akkor a témát a záróPONT-al fejezném be, mely csak szünetet jelöl ebben az esetben.

Fontosnak találom a logótervezés és logó készítés témakörét, ezért is emeltem ki, mint külön kategóriát Logó születik címmel.




Forrás:
- Heimann-Schütz: Wie Design wirkt
- Koschembar: Logodesign
- Bartlett: 100 szimbólum az univerzum titkairól