Milyen egy jól keresőoptimalizált weboldal?

Egy jól keresőoptimalizált weboldal úgy van megszerkesztve technikailag, tartalmilag és formailag is, hogy a keresőbe beírt kulcsszavakra, az adott weboldal a lehető legelőrébb jelenjen meg a böngésző találati listáján.
Milyennek kell lennie?

SEO - keresőoptimalizált weboldal - Illusztráció

Amikor egy kulcsszóra rákeresünk a böngészőben, legyen az a Google, az Edge vagy a Safari felületén, olyankor azok a saját keresőmotorjaik, azaz a Search Engine (a Googlebot, a Bing vagy a WebKit) által feltérképezett és indexelt weboldalakat egyfajta rangsorolásban listázva jelenítik meg.

Mit tehetünk azért, hogy a keresőmotorok előrébb rangsorolják a weboldalunkat?

Erről szól a keresőmarketing, a SEM – Search Engine Marketing, amelynek két része van:


  • - a keresőoptimalizálás, a SEO – Search Engine Optimisation, és
  • - a fizetett hirdetések, a SEA – Search Engine Advertising

A bejegyzésben arról olvashatsz egy összefoglalót, hogy mi a keresőoptimalizálás lényege és milyen egy jól keresőoptimalizált weboldal.


TARTALOMJEGYZÉK:


A keresőoptimalizálás

A Google a Youtube csatornán közzétett videójában nagyon jól összefoglalta a saját üzleti politikáját, a keresőjük célját, működését, valamint azt, hogy milyen kihívásokkal kell szembenézniük. A bemutatott példákon keresztül a videó remekül rávilágít a keresőoptimalizálás lényegére.


A Google célja, hasonlóan a többi keresőhöz, hogy jó minőségű és releváns tartalmat nyújtson, ami gyorsan és biztonságosan használható, beleértve a szexuális-, erőszak- és gyűlöletkeltés mentes tartalmakat, és hogy ezek a tartalmak MINDENKI számára elérhetővé váljanak.


Ezt úgy próbálják elérni, hogy egyre bonyolultabb algoritmusok segítségével rangsorolják a weboldalakat, ez az úgynevezett PageRank. A találatok listázásakor a weboldalakkal szemben támasztott elvárásoknak leginkább megfelelőket helyezik előrébb.
A keresőoptimalizálás egy lassú és meglehetősen bonyolult munkafolyamat, ami akár évekig irányíthat látogatókat a weboldaladra.



Milyen egy jól keresőoptimalizált weboldal?

Egy jól keresőoptimalizált weboldal tulajdonképpen egy minden szempontból felhasználóbarát honlap, azaz:


  • >>> gyors,
  • >>> böngészőfüggetlen,
  • >>> készülék független, vagyis reszponzív,
  • >>> akadálymentes,
  • >>> biztonságos,
  • >>> a megjelenített tartalom pedig a vállalkozás tevékenységét tükröző, jó minőségű- és releváns, ellátva a hivatalos és bizalmi elemekkel, a kulcsszavak, a kimenő- és bejövő linkek megfelelő használatával,
  • >>> a menü és a honlap struktúrája logikus és átlátható,
  • >>> design, a chilli-villi megjelenítés igencsak vonzó lehet a felhasználók számára

A fentiekben felsorolt pontok külön-külön is bonyolult feladatok, de így egyben képeznek csak igazán nagy falatot, mivel érintik a designt, a webfejlesztést és az online marketinget is.

Mit takarnak ezek a pontok?

Egy weboldal legyen gyors. Ma már az emberek szeretnek azonnal a megfelelő információkhoz jutni, mikor egy problémájukra keresik a választ. Ezért nagyon hamar elhagyják az oldalt, ha az lassan töltődik be, lehet bármennyire is szép a design-ja, vagy értékes is a tartalom rajta.

Egy weboldal legyen böngészőfüggetlen. A web fejlődésével a nagy böngészők a saját működésükhöz specifikus és egyedi kódokat hoztak létre. Ez azt eredményezte, hogy néha a megjeleníteni kívánt weboldal tartalma nem úgy jelenik meg például a Safari böngészőjében, mint a Firefox vagy éppen az Edge oldalán. Jó példa erre az új képfájl formátumok esete, mint a WebP, az AVIF vagy a HEIC. Vannak böngészők, amelyek nem is tudják megjeleníteni jelenleg ezeket a fájlformátumokat.

Egy weboldal legyen reszponzív, azaz mindegy, hogy milyen készüléken nézed az adott weboldalt, mobilon, tabletten vagy desktopon, mindenhol jól működik.

Egyre nagyobb szerepet kap az, hogy egy weboldal legyen akadálymentes, ezáltal elérhetővé váljon a látássérült emberek vagy kognitív fogyatékkal élők számára. Figyelni kell a megfelelő betűméretek használatára, a színtévesztők számára a szín kontrasztok használatára, a linkek egyértelmű jelzésére. A képernyőolvasót használó látássérült emberek számára, vagy a kognitív fogyatékkal élők által használt olyan szoftvereknek (amelyek csak a weboldal főbb tartalmát jelenítik meg), fontos a honlap készítése során a képek alt szövegezése, a WAI-ARIA szerepek és tulajdonságok használata a HTML elemeken.

Akadálymentes honlap - Illusztráció

Egy weboldal legyen biztonságos úgy jogi szempontból, mint technikai megvalósításokban. Olvasd el idevágóan a jogilag biztonságos weboldalak című bejegyzésemet.
Technikai oldalról tekintve legyen az oldaladon SSL tanúsítvány. Ez már minden olyan weboldal kötelező eleme, amelyiken keresztül pénzmozgás történik, legyen szó akár adományról, akár egy webáruházról. Ha CMS rendszert használsz, mint pl. a Wordpress, akkor frissítsd rendszeresen azt, valamint a rajta futó bővítményeket és a sablonokat, ne feledkezz meg a PHP-ról sem. Ne legyenek átirányítási problémák, tört linkek, valamint egyéb betöltési problémák az oldaladon. Legyen az oldal feltérképezhető és indexelhető a keresőmotorok számára, mert az esetleges scriptek betöltési problémái miatt nem érzékelik a keresők, hogy mobilbarát a weboldalad, ilyenkor borítékolható a gyengébb rangsorolás.

Ezeknek a hibáknak a feltárásában segítenek a Google eszközök, a Search Console és a Mobile Friendly Test. Legyen mindig biztonsági mentésed a weboldaladról, arra az esetre, ha feltörnék, vagy esetleg vírusokba botlanál. Lehetőség szerint használj spam szűrőt és vírusirtót, és ne csak a tárhelyszolgáltatódra támaszkodj a biztonságot éríntő témákban.

A Google videójában elhangzott biztonságos kereséssel kapcsolatos példák egyike igen elgondolkodtató. Cathy Edwards kijelentése szerint a 2020 októberét megelőző évben a Google által feltérképezett európai weboldalak 40%-a spam oldal. Segítsd a biztonságos keresést azzal, hogy igazolod a weboldaladat, például Google Search Console-ban, Bing Webmaster-nél, vagy akár az Alexa, Norton Safe Web, Pinterest stb. SEO bővítmények beállításakor kapsz hozzá segítséget.

Nem utolsó sorban pedig legyen az oldalon jól strukturált, releváns és minőségi tartalom. A tartalom egy weboldalon igazából magáért beszél, egy szóviccel élve azért, mert „a tartalom a király”. Bár ez arra vonatkozik, hogy a tartalommarketing az egyik legfontosabb online marketing eszköz a weboldalak szerkesztői számára.




Képek:
Darwin Laganzon képe a Pixabay -en, Gerd Altmann képe a Pixabay -en.