Online marketing stratégiák

Vállalkozóként az üzleti céljaid megvalósításához különféle online marketing stratégiák közül választhatsz. Melyek ezek és milyen online eszközök állnak a vállalkozók rendelkezésére? Mit és miért válassz a céljaid elérésére?

Online marketing stratégiák - illusztráció

A legmegfelelőbb online marketing stratégia kiválasztásához, érdemes megismerni először azokat, akik részt vesznek az online marketing tevékenységekben. Ezekről a bejegyzés első felében olvashatsz. A bejegyzés második felében foglaltam össze a legfontosabb online marketing stratégiákat és azok néhány jellemzőit.

TARTALOMJEGYZÉK:


Az online marketing tevékenységek három főszereplője

Az online marketing tevékenységek három alappillére:


  • >>>      az egyik oldalon a vállalkozás található, amelyik az adott marketing tevékenység gazdája,
  • >>>      a másik oldalon a megszólítandó célközönség áll, valamint
  • >>>      a két csoportot összekötő online csatornák, azaz azok a felületek, amelyeken keresztül a potenciális ügyfelek eljuthatnak az adott vállalkozás termékéhez vagy szolgáltatásához. A két legfontosabb ilyen online felület: a böngészők keresője és a közösségi média felületek.

Mindhárom összetevőnek megvan a saját szerepe és működési természete, melyeknek ismerete segíthet a megfelelő online marketing stratégiák kiválasztásában.

A vállalkozás

A vállalkozás - illusztráció

Egy vállalkozás üzleti célja végső soron a nyereség elérésére vagy egy közcél megvalósítására irányul (pl. Nonprofit vállalatok, kórházak), tevékenységeiknek megfelelően különféle részcélokra lesz szükségük, mint például a márka vagy a termék ismeretségének a növelése, a vállalkozás költségeinek csökkentése, új ügyfelek szerzése, bevétel növelése, stb.
Az ismert recept szerint egy üzleti cél legyen konkrét, mérhető, elérhető, reális és határidőhöz kötött, azaz kövessék az úgynevezett SMART alapelveket (Specific – Measurable – Achievable – Realistic – Time-Based). Ez alapján egy konkrétabb üzleti cél lehet például az, hogy az elkövetkező 3 hónapban 5 új ügyfelet szerezzen a vállalkozás.



A marketing tevékenységek azok, amelyek segítenek ezeknek az üzleti céloknak az elérésében. Ehhez ma már a hagyományos és az online közegben is számos eszköz áll a vállalkozók rendelkezésére.



Az online marketing tevékenységek nagy előnye a hagyományos marketing tevékenységekkel szemben egyfelől az, hogy a nap 24 órájában elérhetőek a világ minden táján, másfelől pedig, hogy jól mérhetők.
A Google Analytics például pontosan megmutatja, hogy a felhasználók melyik csatornán keresztül érkeznek a weboldaladra, milyen kulcsszóra keresve és melyik aloldalra érkeznek, melyik oldalon mennyi időt töltenek el, melyik oldalról hagyják el a honlapot, mekkora a visszapattanási ráta, melyik régióból, mikor, milyen készülékről jelentkeznek be, hogyan teljesít az esetleges hírleveled vagy az online boltod, megtörtént a vásárlás vagy csak a kosárig jutott el a vásárló, stb. Ezek azok az adatok, amelyeken keresztül követheted, hogy melyik oldal teljesít jól vagy éppen rosszul a honlapodon, valamint segíthetnek a marketing céljaid összeállításában.

A Googla Analytics-hez hasonló mérőeszközök a Piwick és a Matomo Analytics, valamint a közösségi média felületeknek is megvannak a saját Analytics felületei.

Ezek az eszközök az üzleti weboldalak elengedhetetlen kellékei.

Ahhoz, hogy jól tudj választani az online marketing stratégiák közül, ismerned kell a piacot, amelyiken tevékenykedsz, a konkurenciádat, a célközönségedet és a saját erőforrásaidat is. Ezeken túlmenően a trendek, szokások és a szezonalitás is szerepet kapnak a megfelelő marketing csatorna kiválasztásában.
Aktuális példa a járvány kitörése óta az emberek megváltozott vásárlási szokásai, és ezzel párhuzamosan a keresési szokásai is, bizonyos kulcsszavak felerősödtek, mint például a szállítás. Egy további példa a szokásokra: az idősebb korosztály közösségi média használata. Bár sok az influencer nagyi az instagramon, de ezt a korosztályt nagy valószínűséggel tömegesen nem ott fogod elérni.

A megszólítandó célközönség

A célközönség - illusztráció

Akkor hatékony bármilyen tartalmat is létrehozni a weboldalunkon vagy a közösségi média felületein, ha tudjuk, hogy az kinek szól, azaz kiből lesz potenciális vásárló, fiatalok vagy idősek, nők vagy férfiak, sportolók, tanulni vágyók, művészek vagy kereskedők, szenvedélyes utazók, vagy ha esetleg többnyelvű célközönséget szólítasz meg.

A célközönség behatárolása után következő lépésként azt kell feltárni, hogy hol és hogyan érheted el őket, milyen formában tudod megszólítani a termékeddel vagy a szolgáltatásoddal.

Egy igazi kihívás az ügyfelek fejébe belelátni. Sokat segíthet, ha megérted a saját ügyfeleid útját.
Customer journey az a folyamat, amelyet az ügyfél bejár a vásárlás előtt, vásárlás közben (az úgynevezett AIDA folyamat: Attention-Interest-Desire-Action), és a vásárlás után.
Ez utóbbihoz tartoznak:


  • - az egyéb szolgáltatások, mint az ügyfélszolgálatok, karbantartási feladatok, szállítás,
  • - a hűség fázis, mint az értékelés, kupon küldése, hírlevelek, stb.

Az online csatornák: a keresők és a közösségi média felületei

A legfontosabb, amit a bejegyzés megírása közben megértettem az volt, hogy a keresőmotorok is tulajdonképpen vállalkozások. Céljuk, hogy releváns és értékes tartalmat nyújtsanak a felhasználók számára. Ez érvényes nemcsak a böngészők keresőire, hanem a közösségi média oldalakra is.

Ezzel arra késztetik a vállalkozói oldalt, hogy a weboldaluk technikai és tartalmi minőségét is javítsák. A frissülő tartalmak például egy weboldalon azt jelzik a keresőrobotoknak, hogy aktuális, naprakész információkkal rendelkeznek, tehát relevánsabb a felhasználók számára. Ezért javasolt az üzleti weboldalakon egy blog vagy híroldal fenntartása.

Ma már alapelvárás egy weboldaltól a mobilbarát vagy reszponzív kialakítása, és ezzel együtt, hogy ne legyenek betöltési problémák. A Google Mobile Friendly tesztelő eszközével ellenőrizheted a saját weboldaladat.

Ezenkívül legyen az oldal gyors, akadálymentes, logikus és átlátható felépítésű, egyszerű menüvel, a szövegek legyenek olvashatóak, a gombok kattinthatóak, azaz feleljen meg a technikai SEO elvárásainak, ugyanakkor legyen rajta a megfelelő kulcsszavakkal és linkekkel ellátott minőségi tartalom, röviden, legyen az oldal keresőoptimalizált. Kiegészítésként egy mutatós design szintén nem hátrány.

Fontos még ezeken kívül, hogy legyen az oldal feltérképezhető és indexelhető a keresők számára, ne legyenek átirányítási problémák, tört linkek és egyéb hibák az oldalon. Erre a legalkalmasabb eszköz Google Console, és kiegészítésként a Microsoft Bing Webmaster Tool használata.

A közösségi média felületeken megjelentetett képes és szöveges tartalom optimalizálására, a megfelelő hashtagek használatára szintén figyelni kell.



Online marketing stratégiák

Az egyik legfontosabb online eszköz a legtöbb vállalkozás számára a saját weboldala. A marketing tevékenységek pedig azok, amelyek segítik a látogatókat, hogy rátaláljanak a weboldaladra. Az alábbiakban a legfontosabb online marketing stratégiákat foglaltam össze néhány jellemzőjével.

Tartalommarketing

Az online marketing egyik legfontosabb része a tartalommarketing, azaz értékes és releváns tartalmak létrehozása a weboldaladon a megszólítandó célközönség számára. Célja a márkaismertség növelése, a potenciális ügyfelek oktatása, a bizalom növelése, tulajdonképpen szorosabb kapcsolat kialakítása.

A tartalommarketing egy hosszú távú stratégia, a célja közvetve a forgalom és a bevétel növelése a látogatóknak az oldalunkra való irányítása által. Egy jól optimalizált tartalommal akár évekig érdeklődőket irányíthatunk a weboldalunkra.

Tartalommarketing, a tartalom a király - Illusztráció

Azt, hogy milyen tartalmat hozz létre a weboldaladon, mindenekelőtt attól függ, hogy milyen tevékenységet folytat a vállalkozásod, mennyire ismert a terméked vagy a szolgáltatásod. Ha például még ismeretlen vagy a piacon, akkor érdemes egyszerűen csak hagyni, hogy a tartalom magáért beszéljen, és nem a terméket vagy a szolgáltatást helyezni a figyelem középpontjában, mint a nagyobb márkák esetében, ahol épp az ellenkezője érvényesül inkább.

Közösségi média marketing

Az online marketing másik fontos eszköze a közösségi média marketing, melynek célja elsősorban a márkaismertség növelése és a kapcsolatok kialakítása. Itt sokkal könnyebben elérheted a célcsoportodat, közvetlenebbül szólhatsz hozzájuk, mert lehetővé teszi a kétoldalú kommunikációt és a valós idejű reakciókat. Látogatókat irányíthatsz az oldaladra, és a keresőmotorok is előrébb rangsorolják a közösségi médiában aktív vállalkozók oldalát. A közösségi média marketing úgy működik, mint a hagyományos szóbeszéd - csak az interneten.

Közösségi média marketing - illusztráció

Kulcsszavak használata

Még mindig nagy szerepük van a kulcsszavak használatának a rangsorolás folyamatában, de már jóval kisebb arányban, mint pár évvel ezelőtt. A keresők legújabb algoritmusai már sokkal jobban megértik a tartalmakat, így a kulcsszavakkal való visszaélést inkább büntetik, mint előnybe részesítik. Ezenkívül nemcsak a kulcsszavakra, hanem sokkal inkább a témákra összpontosítanak, ezért aztán már nem sokat segít a tartalom felhígítása a kulcsszavakkal.

Linképítés

A follow vagyis a do-follow típusú linkek az úgynevezett backlinkek. Egy weboldalon elhelyezett más weboldalak linkjeit a Google egyfajta szavazásként értelmezi, és értékes oldalként kezeli azokat, ezért a backlinkek fontos szerepet kapnak a rangsorolás folyamatában. Néhány lehetőség a linképítésre: blogok kommentálása, a vendégblogolás, aktív részvétel és megosztások a közösségi média oldalakon és fórumokon, stb.

Keresőoptimalizálás – SEO Search Engine Optimisation

A keresőmarketing – SEM Search Engine Marketing - „ingyenes” része, szintén egy lassú, de tartós befektetés. A keresőoptimalizálás folyamatában a weboldalunk tartalmát és technikai megvalósításait úgy alakítjuk ki, hogy az adott kulcsszavakra az oldal a lehető legjobb helyezést érje el a keresők rangsorolási listájában. A keresőoptimalizálás szintén egy fontos marketing eszköz, ezért külön kategóriát is szenteltem a témának.

Keresőoptimalizálás - illusztráció

Hírlevél marketing

A hírlevél marketing egy nagyon kedvelt online marketing eszköz, mert olcsó, gyors és rugalmas. A folyamat nagy része automatizálható, lehetőség van az ügyfelek különböző célcsoportokba való osztására. Az eredmények jól mérhetőek, pontosan látszik, hogy hány e-mailt nyitottak meg, hány linkre volt kattintás, hány ügyfél iratkozott le, stb.

Affiliate marketing

A partnerprogram lényege, hogy az affiliate marketing rendszert üzemeltető vállalkozás termékét vagy szolgáltatását értékesítő partner jutalékot kap.

Influencer marketing

Az influencer marketing azonosítja az influencereket, vagyis azokat a személyeket, akik befolyást gyakorolhatnak a potenciális vevőkre, és a marketingtevékenységeket köréjük szervezi.

Videó- és podcasting marketing

A videó- és podcasting marketing szintén hatékony marketing csatornák, mert kapcsolatot teremtenek az éteren keresztül, és ezáltal bizalmat ébreszt.

Videó marketing - illusztráció

Fizetett hirdetések

Pay-per-click alapon működnek, és érvényesek nemcsak a közösségi média felületeken való hirdetésekre, hanem a keresőkben elhelyezett hirdetésekre is, mint a Google Ads, Bing Ads, stb.

Remarketing

A remarketing az a folyamat, amikor a korábbi vásárlókat vagy kosárelhagyókat egy e-mail kampánnyal újra megcélozzuk. A nagy marketing platformok kínálnak megoldásokat ehhez, mint a Google, Bing vagy a Facebook.

Google Business

Google Business lehetőséget kínál minden alapítónak és vállalkozónk, hogy gyorsan és ingyenesen bemutatkozzanak az interneten. Ez nem külön marketing stratégia, de szinte elengedhetetlen eleme a sikeres regionális marketingnek.




Forrás: moz.com, IHK
Képek: Gerd Altmann képe a Pixabay -en, Free-Photos képe a Pixabay -en, Gerd Altmann képe a Pixabay -en, Suomy Nona képe a Pixabay -en, Gerd Altmann képe a Pixabay -en, CoWomen képe a Pexels oldaláról.